Najnowsze artykuły

Co robić gdy małe dziecko ma grypę...

Grypa żołądkowa to przypadłość, która prędzej czy później dotknie niemal każde dziecko. Powszechności tego schorzenia sprzyja fakt, że bardzo...

Czytaj Więcej

Zaparcia u dzieci - jak sobie z nimi radzić?

Zaparcia u dzieci są problemem, który pojawia się dość często. Jego przyczyną jest mało dojrzały układ pokarmowy. Jak sobie z nimi radzić? Jak wesprzeć dziecko w tych trudnych chwilach?

U najmłodszych dzieci, które są jeszcze karmione wyłącznie mlekiem – czy to mlekiem matki, czy modyfikowanym – zaparcia praktycznie nie występują. Należy przy tym pamiętać, że u dzieci w tym wieku rytm wypróżnień może być bardzo różny – niektóre dzieci robią kupę kilka razy dziennie, inne – co kilka dni. Jeśli nie towarzyszą temu problemy i ból przy wypróżnianiu, nie ma powodów do niepokoju.

Zwykle zaparcia pojawiają się u dzieci po szóstym miesiącu życia. Dlaczego właśnie wtedy? To czas, gdy zaczynamy rozszerzanie diet, a więc podawanie dziecku nowych produktów innych niż mleko. Dla wciąż jeszcze niedojrzałego i niedoskonale działającego układu trawiennego jest to prawdziwy szok. Dlatego nie należy się dziwić powtarzanej przez rodziców zasadzie: co na talerzu, to w pieluszce – istotnie, na początku rozszerzania diety najłatwiej przekonamy się o tym, co rzeczywiście trafiło do brzuszka, gdy zajrzymy do pieluszki. Z czasem organizm zacznie trawić spożywane produkty. Mogą jednak wystąpić trudności w postaci zaparć.

O zaparciach mówimy, gdy dziecko wypróżnia się rzadko – rzadziej niż trzy razy w tygodniu, stolec jest twardy, grudkowaty, a samemu procesowi wypróżnienia towarzyszy ból. Często dziecko podczas zaparć ma też twardy i wyraźnie wzdęty brzuch. Nie wolno tego lekceważyć, bo ból przy wypróżnianiu może sprawić, że dziecko będzie bało się tej czynności i pojawią się tzw. zaparcia nawykowe, bardzo trudne do pokonania.

Dlaczego pojawiają się zaparcia?
Układ pokarmowy nie zawsze radzi sobie z nowymi pokarmami. Należy pamiętać, że są takie produkty, które zaparciom szczególnie sprzyjają – mają one właściwość wpływania utwardzająco na stolec. Te produkty to między innymi banany (bardzo lubiane przez dzieci), ryż, białe pieczywo, kasza manna. Także cukier i słodyczy mogą powodować zaparcia – zresztą z wielu innych względów lepiej je wyeliminować z diety malucha.

Jak sobie radzić z zaparciami?
Najlepszym remedium jest odpowiednia diety. Powinna być lekkostrawna i bogata w błonnik, który ułatwia wypróżnianie. Pełnoziarniste produkty, a także jabłka, gruszki i morele ułatwiają rozluźnienie stolca. W przypadku braku oczekiwanego wypróżnienia warto podać dziecku suszone śliwki. W diecie nie może zabraknąć zdrowego tłuszczu – warto dodawać go szczególnie do warzyw, bo ułatwia ich trawienie i przyswajanie składników odżywczych. W profilaktyce zaparć sprawdzają się też przetwory mleczne takie jak kefir, maślanka i jogurt naturalny. Przy zaparciach skuteczne bywa też siemię lniane w postaci gęstego kisielu.

Wspieraj układ pokarmowy dziecka
Warto pamiętać, że tak jak cały organizm dziecka rośnie i rozwija się, tak samo układ pokarmowy potrzebuje czasu, by nabyć sprawności działania i funkcjonować w pełni dojrzale. Dlatego warto pomyśleć o wspomaganiu niedojrzałego jeszcze układu trawiennego maluszka dobrze dobranym probiotykiem, który wesprze jego florę bakteryjną i poprawi prace jelit, co zapobiegnie nawracającym zaparciom. W tej roli świetnie sprawdzi się probiotyk Biogaia – suplement diety rekomendowany już od pierwszych dni życia. Jest całkowicie bezpieczny dla maluszków, a jego podanie nie stanowi problemu, bo nie zmienia on smaku mleka ani pożywienia. Oczywiście należy pamiętać, by przed podjęciem decyzji o włączeniu jakichkolwiek preparatów do diety dziecka, skonsultować się ze swoim pediatrą.