Najnowsze artykuły

Nieswoiste zapalenie jelit u dzieci- co to...

Zapalenia nieswoiste, pojawiające się bez istotnej, sprecyzowanej przyczyny, to choroby zapalne jelit, takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego...

Czytaj Więcej

Odwodnienie u dzieci: jakie są jego przyczyny i objawy?

Odwodnienie u dziecka może być bardzo poważnym zagrożeniem dla jego życia lub zdrowia. Mało kto wie, że to właśnie odwodnienie jest przyczyną śmiertelności niemowląt i dzieci w krajach rozwijających się. W naszych warunkach raczej nie występuje ten problem, ale bardzo ważne jest, by każdy rodzic wiedział, jak rozpoznać objawy odwodnienia u dzieci i jak sobie z tym problemem poradzić.

Odwodnienie to stan, gdy poziom płynów w organizmie spada poniżej określonego poziomu. Już ubytek na poziomie dwóch procent masy ciała uważany jest za stan lekkiego odwodnienia. Warto wiedzieć, że o ile bez jedzenia możemy funkcjonować przez dłuższy czas, to brak płynów prowadzi do bardzo szybkiego uszkodzenia ważnych narządów i już po kilku dniach – do śmierci. Odwodnienie u dziecka postępuje szybciej niż u dorosłego, bo organizmy dzieci są bardziej „uwodnione’, woda ustrojowa stanowi w nich większy procent masy ciała niż u dorosłych. Dodatkowo nerki dziecka nie są jeszcze na tyle rozwinięte, by w odpowiednim momencie przejść na tryb oszczędnościowy i mocno zagęścić mocz, co zapobiega dalszej utracie wody.

Odwodnienie u dzieci: kiedy może wystąpić?
Główną przyczyną odwodnienia u dzieci jest biegunka i wymioty, bo prowadzą do znaczącej utraty wody. Także przyjmowanie zbyt małych ilości napojów może wywołać lekkie odwodnienie – dlatego ważne jest, by dziecku już od początku rozszerzania diety często proponować wodę i wyrabiać nawyk częstego picia niewielkich jej ilości. Warto wiedzieć, że jeśli zaczynamy odczuwać pragnienie, to znaczy, że wody w organizmie już jest za mało – powinniśmy pić na tyle często, by nie pojawił się ten objaw. Do odwodnienia może też dość, gdy dziecko ma wysoką gorączkę oraz w szczególnie upalne dni, zwłaszcza gdy dziecko jest aktywne fizycznie.

Objawy odwodnienia u dzieci
Lekkie odwodnienie u dziecka objawia się wzmożonym pragnieniem, dziecko ma wysuszone, spękane usta, suchy język. Kolejny etap odwodnienia to senność, apatia, zawroty głowy, dziecko może też płakać na sucho, bez pojawiania się łez. Dodatkowo oczy robią się zapadnięte, a u niemowląt pojawia się wklęsłe ciemiączko. To już stan poważny, jeśli szybko nie uda się usunąć tych objawów, niezbędna jest hospitalizacja i uzupełnienie płynów kroplówką. Do objawów ciężkiego odwodnienia u dzieci należą drgawki, problemy z mówieniem, przyspiesza akcja serca.

Co na odwodnienie u dzieci?
Przypadku biegunki i wymiotów trzeba skupić się na jak najszybszym uzupełnieniu płynów. Nie wolno jednak dać dziecku do wypicia np. szklanki wody, bo może to wywołać odruch wymiotny i jeszcze większe odwodnienie. Płyny podajemy w małych ilościach, jedna łyżeczkę co kilka minut. Warto wykorzystać elektrolity dla dzieci – rozpuszczone w wodzie pomagają nawodnić organizm i uzupełnić utracone składniki. Elektrolity dla dziecka należy dobrać do jego wieku – ważne, by miały odpowiednią ilość składników mineralnych. Często maja też atrakcyjny smak. Należy podawać je przez cały czas problemów żołądkowych.

W przypadku niemowląt karmionych piersią dziecko jak najczęściej przystawiamy do piersi. Ważne, by maluch ssał często, nawet jeśli będzie pił tylko przez chwile, bo mleko na początku karmienia jest bardziej wodniste i dobrze uzupełnia utracone płyny. Niemowlętom do szóstego miesiąca życia nie podajemy natomiast żadnych herbatek ani wody, po konsultacji z pediatra możemy podać elektrolity dla dzieci.