Najnowsze artykuły

Nieswoiste zapalenie jelit u dzieci- co to...

Zapalenia nieswoiste, pojawiające się bez istotnej, sprecyzowanej przyczyny, to choroby zapalne jelit, takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego...

Czytaj Więcej

Kolka niemowlęca: przyczyny i sposoby na złagodzenie objawów

Kolka to przypadłość charakterystyczna dla najmłodszych dzieci. Jest bardzo uciążliwa zarówno dla samego malucha, jak i dla młodych rodziców. Jakie są przyczyny kolki i jak złagodzić jej objawy?

Atak kolki niemowlęcej trudno pomylić z czymkolwiek innym. Dziecko płacze i nic nie pomaga w ukojeniu: ani zmiana pieluchy, ani nakarmienie, ani przytulenie. Maluszek zanosi się płaczem, często przy tym pręży się, spina brzuszek, głośno krzyczy. Zdarza się, że towarzyszą temu wzdęcia i oddawanie gazów. Najczęściej kolka pojawia się popołudniu ulub wieczorem. Niemal każde niemowlę choć raz zachowywało się w ten sposób, jednak pediatrzy mówią o kolce niemowlęcej, gdy atak płaczu trwa przez co najmniej trzy godziny i pojawia się co najmniej trzy razy w tygodniu. Musi to dotyczyć też dzieci między trzecim tygodniem życia a piątym miesiącem życia. Warto też podkreślić, że o kolce niemowlęcej mówimy, jeśli dziecko jest generalnie zdrowe i prawidłowo przybiera na wadze.

Jakie są przyczyny kolki niemowlęcej?
iestety, nie udało się określić jednej konkretnej przyczyny, która powoduje u noworodków i niemowląt kolkę. W zasadzie kolka nie jest też chorobą – jest pewnego rodzaju reakcją organizmu dziecka. Wiadomo jednak, że są pewne czynniki, które sprzyjają wystąpieniu kolki. Niestety, tylko na część z nich mamy wpływ. Wiadomo, że kolce sprzyja palenie papierosów rzez matkę oraz karmienie butelką i podawanie mleka modyfikowanego. Jest też korelacja między kolką niemowlęcą a depresją poporodową. Za główną przyczynę kolki uważa się jednak niedojrzałość układu pokarmowego dziecka i jego wrażliwość na różne czynniki, w tym natury emocjonalnej: stres powodowany przez niepokój czy zdenerwowanie rodziców. Kolce mogą też sprzyjać problemy z karmieniem – jeśli dziecko połyka podczas jedzenia dużo powietrza, ataki mogą być częstsze i bardziej gwałtowne.

Co pomaga na kolkę?
Zła wiadomość jest taka, że kolki nie da się wyleczyć. To zaburzenie rozwojowe, które ustępuje samoistnie, zwykle po ukończeni czwartego miesiąca życia problem po prostu znika. Trudno jednak czekać bezczynnie – na szczęście są działania, jakie możemy podjąć, by złagodzić objawy kolki. Przede wszystkim zadbajmy o karmienie piersią i prawidłową technikę karmienia – tutaj pomocna może być konsultacja z certyfikowaną doradczynią laktacyjną. Poprawa techniki ssania może skutecznie rozwiązać problemy z brzuszkiem. Warto też zadbać o swoje emocje i starać się wyciszyć, bo łagodne, cierpliwe i spokojne podejście rodziców do malucha łagodzi objawy kolki i sprawia, że dziecko szybciej się uspokaja. W przetrwaniu ataku kolki pomoże też delikatny masaż brzuszka oraz ogrzewanie go na przykład ciepłym termoforem. Wiele dzieci uspokaja się szybciej podczas noszenia w chuście, gdy są blisko ciała matki i czują rytm jej serca.

Warto też zadbać o niedojrzały jeszcze układ pokarmowy malucha. Wiadomo, że tym co dla niego najcenniejsze jest mleko matki, które stanowi też najlepszy probiotyk. Jednak flora bakteryjna w jelitach malucha jest jeszcze słabo wykształcona. Możemy ją wzmocnić, podając probiotyki dla dzieci takie jak Biogaia. Na kolki to jedyny środek, który może być podawany u tak małych dzieci. Badania potwierdziły, że Biogaia na kolkę to świetne i skuteczne rozwiązanie, bo dzieci, które mają suplementowane probiotyki mają krótsze ataki kolki niemowlęcej i o łagodniejszym przebiegu. Krople Biogaia można podawać już od pierwszych dni życia – oczywiście po konsultacji z pediatrą lub neonatologiem.

Chcesz się dowiedzieć więcej o kolce niemowlęcej? Kliknij tutaj!